Wręczając prezenty trzeba pamiętać o VAT
Upominki rozdawane w okresie świątecznym i noworocznym mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, co wiąże się z dodatkowym obciążeniem dla finansów firmy.
Przepisy ustawy o VAT i wynikające z nich zasady opodatkowania nie zawsze są zrozumiałe. Dotyczy to zwłaszcza świadczeń nieodpłatnych, w przypadku których wątpliwości interpretacyjne są największe.
Nie tylko czynności odpłatne
Choć bowiem w świetle przepisów o VAT warunkiem opodatkowania jest odpłatny charakter danej czynności (opodatkowana jest odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług), to przepisy rozszerzają zakres opodatkowania także na pewne działania nieodpłatne.
Opodatkowaniem może być objęte nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa. Jako przykładowe działanie o takim charakterze ustawa o VAT wymienia przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, ich domowników i innych osób. Przekazania takie podlegają VAT, jeśli podatnikowi przekazującemu towary przysługiwało prawo do odliczenia tego podatku związanego z ich nabyciem lub wytworzeniem. Z kolei organizację imprez, spotkań świątecznych i noworocznych czy podobnych wydarzeń należy kwalifikować dla celów VAT jako usługi. Choć opodatkowane jest zasadniczo odpłatne świadczenie usług, to do tej kategorii zalicza się również usługi świadczone nieodpłatnie do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. Podobnie jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta